Maršrutas Lietuva – Danija. Viliojančios vietos ir uždarbiautojų srautai

221

Kelionės – tai žodis, keliantis įvairias svajas. Dažniausiai iškyla vaizdiniai apie poilsį, atsipalaidavimą, būvį be rimtų rūpesčių. Kai kurie rūpesčiu laiko patį pasirinkimą, kur vykti. Vienur jau lankytasi, kitur per brangu. Vienur per arti, kitur per toli… O kaipgi maršrutas Lietuva – Danija? Pastarasis vilioja ne tik lankytinais objektais, bet ir uždarbio galimybėmis.

Danija intriguoja jau vien dėl karalystės statuso. Turbūt ne vienam skaitytojui iškyla rūmų, prabangos ir sosto bei karūnos vaizdinys. Na, gal toks suvokimas ateina iš vaikystės pasakų, tačiau kas sakė, kad atostogos negalėtų pavirsti pasaka? Pastaroji intriguoja ir lietuvius. Vieni trokšta aplankyti Legolendą, o kiti – pastorinti piniginę. Norinčius praturtėti traukia įvairios šalys, o Danija yra viena iš jų. Nors, tiesą sakant, Lietuva – Danija sąraše nėra pirmasis numeris. Tuomet kas? Remiantis emigrantų statistika, aukščiausias pozicijas užima Jungtinė Karalystė. Intrigos šioje vietoje tikriausiai nėra, kadangi emigrantų temose Jungtinė Karalystė linksniuojama itin dažnai.

Antroje vietoje pagal lietuvių emigrantų srautus užima Airija. Trečioji sąraše Norvegija. Tiesa, pastaroji nuo Airijos pagal emigrantų skaičių skiriasi ne tiek ir daug. Dar mažiau nuo Norvegijos atsilikusi Vokietija. Penktoje vietoje yra JAV. Pasigedote Danijos? Ji išlieka vienu populiariausių lietuvių emigracijos taškų ir papuola į dešimtuką. Lietuva – Danija maršrutu 2013-aisiais metais emigravo daugiau nei 900 žmonių. Turint omenyje tai, kad Lietuvoje ne tiek ir daug gyventojų, 900 nėra mažas skaičius.

Kokiu būdu žmonės pasiekia daugiau nei pusantro tūkstančio kilometrų (remiantis kelių atstumu) nutolusią šalį? Pasirinkimai įvairūs, tačiau vis dažniau į Daniją vykstama mikroautobusais, kadangi kelionė tokia transporto priemone atrodo visapusiškai priimtina. Pradedant kaina ir baigiant komfortu. Sumąsčius, kad reikėtų išvykti užsidirbti, imama ieškoti būdo išvykti. Na, o mikroautobusas tampa puikiu sprendimu. Pastarasis patinka ir vykstantiems Danijon kitais tikslais – juk pastarojoje šalyje gausu lankytinų objektų. Kartais pavyksta suderinti viską – ir padirbti, ir susipažinti su vienu kitu miestu. Tuomet į Lietuvą grįžtama praturtėjus ir pažintine prasme, ir materialiai.

Emigracijos problema laikoma opia. Vis dėlto kai kurie žmonės savo artimuosius pradžiugina po tam tikro laikotarpio grįždami gimtinėn. Ar pradžiugina patys save – kitas klausimas. Ką norime pasakyti šia fraze? Na, kiekvienas uždirbtus pinigus išleidžia skirtingai. Vieni taupo ir vengia įsigyti naujas kojines, nors paskutinės jau pradeda irti. Kiti išlaidauja ir per savaitę ištaško savo banko sąskaitos turinį. Treti uždirbtus pinigus panaudoja būtiniems pirkiniams. Yra ir tokių, kurie įgyvendina kokią nors didelę svajonę, pavyzdžiui, įsigyja automobilį ar sodybą.

Lietuva – Danija kelionės tikslų būna įvairių. Kaip jau prasitarta pradžioje, Danijoje tikrai yra ką pamatyti. Galimybių užsidirbti taip pat įžvelgiama. Uždarbiautojų srautai nemaži. Na, o kaip vėliau išleidžiami pinigai, kiekvieno asmeninis reikalas.